Ölümüne Tedavi!

2007-03-25 / güncel /   / 0 Yorum /
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=216553   Ölümüne tedavi!   İki yaşında manik depresif teşhisi konulan Rebecca Riley, dört yaşında aşırı doz ilaçtan öldü. Anne-baba kızı fazla ilaçla öldürmekten tutuklandı

25/03/2007 

AP - HULL - Okuldaki hemşire, Rebecca Riley'in son aylarda çok zayıfladığını, 'oyuncak bebek' gibi göründüğünü söyledi. Anaokulu müdürü, kızın çok fazla titrediğini anlattı, bir eczacı Rebecca'nın annesinin kızının daha fazla ilaca ihtiyacı olduğuna dair bahanelerle ilaç almasından şikâyetçi oldu. Ama hiçbiri Rebecca'yı kurtarmaya yetmedi. İki yaşında manik depresif hastalığı teşhisi konulan Rebecca, 13 Aralık'ta, dört yaşındayken aşırı doz ilaç alımından hayatını kaybetti. Rebecca'nın anne-babası da küçük kızlarının sessiz olmasını sağlamak için ona fazla ilaç verip, ölümüne sebep olmakla suçlanıp tutuklandılar.


Rebecca'nın ölümü ABD'de çocuk pskiyatrisi tartışmalarını alevlendirdi. 'Rebecca kadar küçük çocuklara akıl hastalığı teşhisi koyulabilir mi, o yaşta çocuğa yetişkinler için tavsiye edilen güçlü psikiyatrik ilaçlar verilebilir mi?' gibi soruların tartışılmaya başlanmasına neden oldu. 

'Aile uslu dursun diye sürekli veriyordu'


Uzmanlar davranış problemi olan çocuklara ilaç vermenin 'en kolay yöntem olduğunu, en iyi tedavi olmadığını' söylüyor. Adli tıp uzmanına göre Rebecca'nın ölümüne Clonidine, Depakote ve öksürük şurubu karışımı yol açtı. Küçük kızda bulunan Clonidine dozu tek başına bile ölümcül seviyedeydi.


Clonidine ve Depakote yetişkinler için öneriliyor, ancak doktorlar yasal olarak bu ilaçları, zihinsel problemleri olan gençlere verebiliyor. Rebecca'nın anne ve babası Michael ve Carolyn Riley, sadece doktorun talimatlarını uyguladıklarını iddia ediyor. Ancak Rebecca'nın öğretmenleri, okul hemşiresi, terapisti ve aileye yakın kaynaklar Rebecca'da manik depresif belirtileri görülmediğini, ailenin kızlarına yaramazlık yapmasını engellemek için bu ilaçlardan verdiğini, hatta dozunu artırdıklarını iddia ediyor. Rebecca'nın amcası ailenin, öldüğü gece bile küçük kıza Clonidine verdiğini söylüyor.

Sayfamızı Paylaşın


Sayfa Yorumları

Yorum Bırakın