Antipsikotik İlaçlara Dava

2007-03-21 / güncel /   / 0 Yorum /
www.farmamedya.com sitesinden alıntılanmıştır   Eli Lilly, AstraZeneca ve Johnson & Johnson’a Antipsikotik İlaçları Nedeniyle Dava Pennsylvania eyaleti, antipsikotik ilaçlarını hileli yollarla pazarlayan, Eli Lilly,AstraZeneca, ve Johnson&Johnson’ı, hem hastalara zarar verdikleri hem de reçeteli ilaç maliyetlerini arttırarak eyalete borçlu oldukları iddiasıyla dava etti.

Eli Lilly, AstraZeneca ve Johnson & Johnson’a
Antipsikotik İlaçları Nedeniyle Dava
Pennsylvania eyaleti, antipsikotik ilaçlarını hileli yollarla pazarlayan, Eli Lilly,AstraZeneca, ve Johnson&Johnson’ı, hem hastalara zarar verdikleri hem de reçeteli ilaç maliyetlerini arttırarak eyalete borçlu oldukları iddiasıyla dava etti.
26 Şubat'ta verilen dava dilekçesinde, İndianapolis merkezli Eli Lilly’nin antipsikotik ilacıZyprexa’nın risklerini gizlerken, faydalarını abarttığına ve doktorları ilacı onay almamış endikasyonlarda kullandırmaya ikna ettiğine, benzer uygulamaların AstraZeneca tarafından "Seroquel" için, Johnson&Johnson tarafından da "Risperdal" için yapıldığı iddialarına yer verildi.
Bu davayla eyalet Medicaid programları tarafından Lilly’ye karşı, Zyprexa’yı pazarlama uygulamaları nedeniyle açılan 5, Risperdal için 2, İngiltere’nin ikinci büyük ilaç firması AstraZeneca içinse ilk dava oluştu. Avukat Tommy Fibich bir röportajında, daha birçok eyaletin benzer davalar açmayı düşündüğünü açıkladı.
Lousiana’yı, Lilly ve Johnson&Johnson’a karşı açtığı davada savunan avukat Fibich, “Tabii en büyük eyalet Pennsylvania’dır .Bu davanın şirketlere maliyeti yüzlerce milyon dolar  olabilir.” dedi.
Lilly ve AstraZeneca avukatları savunma için büyük çaba sarf edeceklerini söylerken, Janssen sözcüsü Ambre Morley, şirketinin davayla ilgili yorum yapmayacağını söyledi.
AstraZeneca sözcüsü Jim Minnick de “Houston Hukuk firması tarafından ilaç firmalarına karşı açılmış yüzlerce kişisel başvuruyu kapsayan özel dava bulunduğunu” söyledi.
Yaşlılar Programının Maliyeti
Pennsylvania Medicaid ve yaşlılar için ilaç yardım programından, milyonlarca dolar “Zyprexa,Serequel ve Risperdal’in tıbbi olarak onaylanmamış ve tıbbi olarak gereksiz kullanımları için”, aynı zamanda bu ilaçlardan zarar gören hastaların “ bakım ve tedavisi için” geri ödendiği iddiası da dava başvuru dilekçesinde yer aldı.
Dava dilekçesi Pennsylvania valisi Ed Rendell’in hukuk bürosu tarafından hazırlandı.Rendell’in sözcüsü Gary Miller, iddiaların takibinde sözleşmeli avukatlarla çalıştıklarını,Eyalet’in henüz toplam zararı hesaplamadığını söyledi.
Yeni kuşak antipsikotik sınıfına ait bu ilaçların, onaylı endikasyonları “şizofreni” ve “bipolar bozukluk”. Şirketlerin ise, anksiyete, “davranış bozukluğu”, “dikkat eksikliği” ve demans gibi onaysız endikasyonlarda bu ilaçları pazarladıkları iddianamede yer alıyor.
En Çok Satan İlaçlar
Üç ilaç da dünyada en çok satan ilaçlar arasında. 2006 dünyaki satışları Seroquel için 3.4 milyar, Zyprexa için 4.36 milyar, Risperdal için ie 4.18 milyar Dolar.
MillerPennsylvania’nın reçetelerin geri ödenmesi ve bu ilaçların neden olduğu sağlık sorunları için para aradığını, aynı zamanda Eyalet’te, yaşlılara ilaç yardımı programından yapılan her yanlış ödeme için 10.000 Dolar, Medicaid programından yapılan her yanlış ödeme için ise 20.000 Dolar ceza için yasa bulunduğunu söyledi.
Bu ilaçlar daha önce aşırı kilo alımı ve artan diyabet riskiyle bağlantılı bulundu. Eylül 2003’de FDA, Lilly ve diğer şirketlerden ilaç prospektüslerine uyarı koymalarını istedi.
Diğer Davalar
Lilly, dört diğer eyalet tarafından da Medicaid programı adına dava edildi. Louisiana, 2004 yılında dava açtı. West Virginia, Alaska ve Mississippi eyaletleri, bu ilaçlara harcanan gereksiz parayı geri almak ve geçmişte ve gelecekte Zyprexa kullanımından kaynaklanan zararları karşılamak amacıyla benzer başvuruları 2006’da yaptı. Alaska davasının duruşması ise 2008 Mart ayında yapılacak.
Lilly geçtiğimiz ay bir denetleme dosyasında 28500 'Zyprexa' kullanıcısının şikâyetini yaklaşık 1,2 milyar Dolar harcayarak çözümlediğini, geriye 1300 bireysel başvuru kaldığını açıkladı.
Astra Zeneca için de Eyalet ve Federal mahkemelerde Seroquel’den zarar gördüğünü iddia eden 10000 bireysel başvuru var.

Sayfamızı Paylaşın


Sayfa Yorumları

Yorum Bırakın