Psikiyatrik müdahale intihar riskini feci yükseltiyor

2014-09-04 / psikiyatri / psikiyatri  antidepresan  / 1 Yorum /
Eylül 2014 tarihli "Sosyal Psikiyatri ve Psikiyatrik Epidemiyoloji" (Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology) dergisinde yayımlanan Danimarka araştırması aslında öteden beri bilinen bir şeyi doğruluyor: Psikiyatrik müdahale altında iseniz intihar riskiniz artıyor.

Eylül 2014 tarihli "Sosyal Psikiyatri ve Psikiyatrik Epidemiyoloji" (Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology) dergisinde yayımlanan Danimarka araştırması aslında öteden beri bilinen bir şeyi doğruluyor:

Psikiyatrik müdahale altında iseniz intihar riskiniz artıyor.

Öyle bir artış ki, eğer hastaneye yatış söz konusu ise, intihar riski, psikiyatriyle bir ilişkisi olmayan kişilere kıyasla 44,3 oranında artıyor. Psikiyatri acil servise başvuranlarda 27.9 katı, dışarıdan psikiyatrik "tedavi" görenlerde 8.2, sadece ilaç kullananlarda da 5.8 katı artıyor.

Diğer bir deyişle, genel popülasyonla psikiyatrik müdahale altında olanları kıyasladığınızda, psikiyatrik müdahale altında olanlar en az 6 kat intihar riski altında. Hastaneye düştüğünüzde astronomik bir artış söz konusu; 44 kat daha yüksek bir intihar riski altındasınız.

Anti-depresanların intihar riskini azaltmadığı, bilakis arttırdığı başta psikiyatrist David Healy'nin çalışmaları ile 2000'lerin başlarından beri biliniyordu zaten. Bilmeyen olabilir, antidepresanlar "intihar eğilimini azaltıyor" diye pazarlandı yıllardır. Ahlaksız ve bazıları da gerzek psikiyatristler hala antidepresanların intihar eğilimini azalttığını iddia edebiliyor.

Geçen Cuma Aykırı Sorular'da Enver Aysever, bu ahlaksızlardan ikisini konuk etti ve daha ahlaksız olan Kemal Sayar kameralara baka baka, Robin Williams ilaç kullansaydı intihar etmezdi, dedi. Dersini hiç çalışmamış Aysever de bön bön baktı.

Araştırmalar tersini gösterirken, üstelik Robin Williams zaten ilaç alıyorken, böyle bir yalan karşısında Aysever yerinde biraz kafası çalışan bir lise öğrencisi bile olsa Kemal Sayar'ı madara ederdi.

Neyse, aşağıda meraklısına söz konusu Danimarka araştırmasının künyesini de veriyorum:

Risk of suicide according to level of psychiatric treatment: a nationwide nested case–control study (Hjorthøj, Carsten Rygaard et al. Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology. September 2014, Volume 49, Issue 9, pp 1357-1365. DOI: 10.1007/s00127-014-0860-x) 

Sayfamızı Paylaşın


Sayfa Yorumları

  • handelina

    Eğer bu makalenizi daha önce okuma fırsatım olsaydı asla ama asla Kemal \"Para\" Sayar denen o kişiliksize gitme gafletinde bulunmaz idim. Zira kendisi ile görüşmeden önce bir başka psikologcuk hanımla görüşüyorsunuz ve o kadın önündeki kağıda aldığı sizin tüm özel hayatınızı Kemal denen psikologa vermeden önce tüm sekreterlerin elinde gezdirebiliyor! Neden o an iztiraz etmedim, nasıl bir anlık gaflette bulundum bilemiyorum ancak bu ahlaksız adam ayrıca 25 dakikalık bir görüşmeye 550 tl almakta bir beis görmeyip, elindeki telefonla oynayıp, benim tabiri caizse azarlamam sonucu beni dinlermiş gibi yapıp, üzerine utanmadan İLAÇ yazmakta hiçbir sakınca görmedi....

    2016-04-29 01:42:56

Yorum Bırakın