İntihar pilotu - antidepresan : Cinayet

2015-03-29 / basından / antidepresan  psikiyatri  / 0 Yorum /
http://m.hurriyet.com.tr/Haber?id=28588064

İntihar pilotunun antidepresan almış olduğu, epeydir alıyor aldığı kesinleşmiş gibi... Antidepresanların intihar ve başkalarını öldürme eğiliminin ortaya çıkışında 2002 yılı büyük önem taşır. Altmış yaşlarında antidepresan almaya zorlanmış bir erkek, torununu, kızını, ve karısını öldürdükten sonra intihar etti. Geride sadece damat kalmıştı. Dava açtı Seroxat üreticisine. Aklını kaybetmemiş bir İngiliz psikiyatrist David Healy bilirkişi olarak yer aldı mahkemede.

Mahkeme kararıyla ilaç firmasının arşivlerine girdi David Healy. Bulduğu şok ediciydi: o güne kadar intihar eğilimini 'azaltır' diye piyasaya sürülen bu yeni nesil antidepresanlar (SSRI), tam tersine intihar eğilimini ARTTIRIYORDU! İlaç firması denemeler sırasında intihar eğilimi gösteren 'deneklerin' bulgularını saklayıp öyle yollamıştı onay kurumuna. Onayı da almıştı, hem de intihar eğilimini azaltıyor diye.

Sonuçta bu dedektiflik bilgisi ile ailenin hayatta kalan son ferdi damat davayı kazandı. Tam 6,4 milyon dolar tazminat ödedi ilaç firması.

Sonra şu oldu: bu ilaçların prospektüslerinde siyah çerçeve içinde 'intihar eğilimini arttırır' uyarısı kondu. Fakat bu uyarı kondu da ne oldu, antidepresanlar satılmaz mı oldu; hayır, bilakis son on yılda katlanarak astronomik rakamlara ulaştı satışlar... Bu intihar pilotu öteden beri varolan çok ciddi bir tehlikenin somut örneği olarak görülebilir. Beş altı yıl önce antidepresan kullanımı sonrası intihar eden Adanalı 15 yaşında bir kız çocuğunun ardından 'Cinayet Gibi' başlıklı bir yazı yazmıştım.

Geçende o yazının da yer aldığı Web sitemi ziyaret eden bir okur, 'gibisi fazla, bu cinayet' diye not düşmüştü. Evet, artık 'gibisi fazla', bu cinayet.

Üstelik 150 Kişilik cinayet!... 

Sayfamızı Paylaşın


Sayfa Yorumları

Yorum Bırakın